Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Jak doba „koronavirová“ odkryla aroganci CK Fischer. Samotný COVID-19 za ni jistě nemůže!

15. 05. 2020 17:40:51
Nebudu nečinně akceptovat křivé obvinění nikoho za něco, co nespáchal, i kdyby to byl COVID-19. Zasáhl nás téměř všechny, ale to ještě neznamená, že automaticky za všechno může. Jenom se teď prostě hodí a navíc je to pohodlné.

Už několik měsíců žijeme v době „koronavirové“, která zasáhla do života prakticky každého z nás. Všichni řešíme různé problémy, s kterými jsme se dosud nesetkali a mnohdy jsou řešení zcela nová, někdy třeba i nečekaná. S čím se však nechci smířit je skutečnost, že se najdou jedinci či společnosti zcela bezprecedentně zneužívající nastalé situace. Jednoduše řečeno fungují v režimu, kdy „jedou přes mrtvoly bez ohledu na ostatní s prospěchem jen pro sebe“. To bych ještě pochopil, zřejmě tak fungovali vždy a své chování v čase nemění. Vadí mi, že v argumentaci a ospravedlňování sebe sama zcela irelevantně vše svádějí na COVID-19. Obyčejný člověk se jen těžko domůže zastání neřkuli spravedlnosti.

A nyní můj minipříběh. Již v roce 2019 jsem si u CK Fischer objednal zahraniční zájezd s datem uskutečnění na přelomu července a srpna 2020. Zaplatil jsem nevelkou zálohu a celá rodina se začala těšit do míst, kde to již důvěrně známe a vždy jsme byli spokojeni. Jenže ouha! Na začátku roku mi během asi 3 týdnů 2x zavolal pracovník CK, že je nutné změnit termín odletu, délku pobytu a příletové místo v destinaci a zda souhlasím. Důvody nejsou podstatné. Poprvé jsem souhlasil, podruhé již ne. Vyjádřil jsem pochybnosti, zda za 14 dnů opět nedojde k další změně. Zájezd jsem proto v únoru 2020 zrušil, což bylo ze strany CK akceptováno a byla mi emailem zaslána storno faktura zájezdu k podpisu a neprodlenému vrácení zpět, aby mohl být zadán příkaz k vrácení uhrazené zálohy na můj účet. Toto jsem provedl 24. února 2020, tedy dlouho před začátkem všech krizových opatření v naší republice a dlouho před omezením fungování nejen cestovních kanceláří. Nenapadlo by mě, že příkaz k úhradě již nebude zadán.

Poměrně dlouho jsem čekal, stále žádná komunikace ze strany CK, na účtu se částka lehce pod 6 tisíc Kč,- také neobjevovala. Pokusil jsem se v mezidobí opakovaně psát emaily na různé adresy CK Fischer, avšak začaly chodit pouze automatické odpovědi o tom, jak nejsou v práci (to bych pochopil), jak se nedostanou do emailové schránky (to už chápu méně) a jak toho teď mají moc. Tomu nerozumím už vůbec. Když nejsou v práci, nemají přístup do emailu a pro celou cestovní kancelář funguje pouze jedna telefonní bezplatná linka, kde navíc nic nevyřeší, jak můžou být tak přetíženi? Zase jsem čekal, další měsíc a zase nic. Už jsem to tedy nevydržel a začal vyvíjet větší aktivitu.

Minulý týden jsem začal opakovaně zasílat emaily na všechny emailové adresy, které mám spojené s CK Fischer, dlouze jsem si popovídal s nějakou nekompetentní paní na jejich bezplatné infolince – byla výborně naprogramována na odpovědi: „Omlouvám se Vám. Chápu Vás. Nechám to prověřit.“ Možná jsem na nějaké i zapomněl. Před týdnem jsem poslal doporučený dopis na centrálu CK Fischer, dosud také bez odpovědi. Tady mám aspoň jistotu, že dopis si někdo převzal (tedy pokud Česká pošta „nekecá“). Od tohoto pondělí se také každý den pokouším zjišťovat situaci přes chat na oficiálních webových stránkách CK Fischer. Každý den se přihlásí někdo jiný, dnes jsem dokonce komunikoval se třemi různými zaměstnanci. Vždy se mě zeptají, s čím mi mohou pomoci. Zatím se to ani jednomu z nich nepodařilo. Jmény už znám více zaměstnanců CK, než možná znají oni sami mezi sebou. Nicméně zcela zbytečné. Všichni situaci prověřují, někteří neváhají to samé zjišťovat i dvakrát během čtvrthodiny. Nutno pochválit za bravurní ovládání klávesové kombinace Ctrl+V, je to jako kolovrátek. Reálný výsledek žádný. A ta argumentace, která je zcela mimo realitu. Nikdo z nich nemá ani ponětí, co je zdravý selský rozum. Přemýšlení se usilovně brání, protože se zřejmě někde dozvěděli, že by to mohlo bolet. Navrhl jsem jim chat zrušit, protože by kancelář v této těžké době mohla výrazně ušetřit na platech a krizi by snáze překonala. Na to celkem očekávaně nikdo nereagoval ani poděkováním za to, že jsem jim napsal a poskytl zajímavý námět. Možná nejsou schopni vyhodnotit, že je pro ně výhodný. Budiž, je to jejich věc.

Snažil jsem se opakovaně získat konkrétní kontakt (telefonní, emailový či jiný) na někoho, kdo je odpovědný (kompetentní) a měl by situaci řešit. Marně. Toto nelze, je cítit až panický strach, že by „živý“ a „nespokojený“ klient mohl komunikovat konkrétně a ne anonymně přes chat či infolinku (i když i tady mám pochybnost, zda má komunikace nekončí jen na obrazovce "chatujícího" zaměstnance s falešným jménem bez jakéhokoli postoupení věci dál). Druhou variantu, že tam vlastně nikoho takového nemají, zatím odmítám. Dostalo se mně ujištění, že automatické odpovědi na emaily jsou vlastně potvrzením, že se situací někdo zabývá (pozn. Asi tím, že nejsou v práci a nemají přístup k emailové schránce). Větší blbost jsem snad neslyšel. Argumentačně by je „umlátila“ i moje školou povinná dcera.

Na sociálních sítích a internetu čtu podobné příběhy lidí, kteří se pustili do boje s CK Fischer a některé z těchto příběhů jsou až neuvěřitelné. Navíc ve většině případů jde o větší částky. Nicméně chování CK je obdobné jako v mém případu. Jde mi o princip. Nemíním to vzdát jen proto, že jsem v pozici Davida a ne Goliáše a že mi neoprávněně zadržují malou částku. Veškerou komunikaci si archivuji, mediálně by se to mohlo ještě hodit. Nemám problém se s kýmkoliv z CK Fischer utkat tváří v tvář, klidně budu CK nadále „otravovat“ a bojovat za to, na co mám nárok a o co nemíním přijít, protože důvodem je neprávem obviněný „koronavirus“. Není to pravda a myslím, že CK Fischer by se měla k celé záležitosti postavit čelem, pokud nechce v očích klientů (píšu sám za sebe, ale snad mluvím z duše alespoň jednomu dalšímu) klesnout až pod pomyslné dno. A svádět všechno automaticky na COVID-19 je ubohé. Lidé nejsou hloupí a naštěstí již nežijeme v době, kdy si musíme nechat vše líbit, včetně arogance „mocných“. Nevzdávejme to, věřím ve vítězství, i když ještě chvilku to může trvat.

Autor: Petr Lochman | pátek 15.5.2020 17:40 | karma článku: 31.14 | přečteno: 1349x

Další články blogera

Petr Lochman

„Ach, ta zpropadená čeština!“ Nevolají redaktoři iDNES.cz o pomoc?

Je smutné, že na pravopisné chyby v článcích rádoby profesionálů musí upozorňovat povětšinou "laici".

13.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Pavla Hermannová

Můj Izrael 9

Dlouhé sluneční paprsky prosvítající otevřeným oknem se nám vrtaly pod kůži a ve světle slunce to slušelo i pavoukovi spouštějícímu se z lustru.

4.6.2020 v 9:13 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 188 | Diskuse

Gabriel Tkáč

Pojedeme letos k moři?

Kampak letos na dovču? Krásné pláže u moře vystřídá jihočeský rybník, malý penzion na Šumavě, vlastní chata? Toť otázka...

3.6.2020 v 16:33 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 274 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 1.

Konečně vyrážím na Svatojakubskou cestu. Nebo už jsem na ní možná vyrazila v lednu a jen to vzala oklikou přes Jižní a Severní Ameriku a Jihovýchodní Asii? Těžko říct. Ale dnes odjíždím z Porta sněrem k Santiágu...

2.6.2020 v 18:19 | Karma článku: 19.69 | Přečteno: 455 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turistický semafor aneb Hic sunt leones

Vládní mapa vycházející s turistického semaforu zobrazuje pouze evropské země. Nikoli zanedbatelné destinace z hlediska zájmu českých turistů v sousedství Evropy zůstaly v bílé barvě. Hic sunt leones.

2.6.2020 v 10:10 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 392 | Diskuse

Libor O. Novotný

Ibiškové město Furong

Velká čínská města ve východní částí země už v mnoha aspektech rozvoje překonávají tradiční centra západní kultury. Ale ve vnitrozemí stále můžeme najít starobylá městečka, která vypadají, jakoby ustrnula v předminulém století.

1.6.2020 v 15:00 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 161 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1891

V poslední době stále více nespokojený občan státu, jehož představitelům o slušné občany vůbec, ale vůbec nejde!

Najdete na iDNES.cz